Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
www.tup.org.pl/prawo.html Przedstawiamy najbardziej interesuj¹ce punkty nowych przepisów, w porównaniu z dotychczas obowi¹zuj¹cymi...
Warto przypomnieæ, ¿e TUP od pocz¹tku by³ za nowelizacj¹ ustawy obowi¹zuj¹cej, a nie za now¹ ustaw¹. TUP bra³ udzia³ w pracach nad ustaw¹, tak¿e i nasz Katowicki Oddzia³ przedstawia³ uwagi do ustawy, ale jego wp³yw na jej kszta³t jest niewielki, bo te¿ w Towarzystwie nie ma jednomyœlnoœci pogl¹dów w wielu istotnych sprawach...
1. Wzmocnienie roli studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Sporz¹dzanie studium zgodnie z procedur¹ formalno-prawn¹ zbli¿on¹ do procedury sporz¹dzania planów miejscowych.
2. Umocowanie opracowañ ekofizjograficznych w procedurze sporz¹dzania planu miejscowego, które powinno byæ wykonane przed podjêciem uchwa³y rady o przyst¹pieniu do sporz¹dzania planu miejscowego. (art. 14, ust.5).
3. Przygotowanie niezbêdnych materia³ów geodezyjnych do opracowania planu i ekofizjografii – le¿eæ bêdzie po stronie wójta, burmistrza i prezydenta miasta.(art.14, ust.5).
4. Zakres opracowania planu okreœlony zosta³ ustaw¹ obowi¹zkowo , dotychczasowe przepisy okreœla³y ten zakres – “w zale¿noœci od potrzeb” (art.15, ust.2).
5. Przyjêta zosta³a skala opracowania planu miejscowego. Od momentu wejœcia w ¿ycie ustawy jest to skala 1:1000, przy czym w szczególnie uzasadnionych przypadkach mo¿e to byæ skala 1:500 lub 1:1000. W sytuacji opracowania planu miejscowego, który sporz¹dza siê wy³¹cznie w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, dopuszcza siê stosowanie map w skali 1:5000. (art.16, ust.1).
6. Do³¹czenie do projektu planu prognozy skutków finansowych uchwalenia planu z uwzglêdnieniem art.36, który mówi o wzroœcie lub obni¿eniu wartoœci nieruchomoœci na skutek uchwalenia planu. (art.17 pkt 5).
7. Zostaje umocowane w procedurze sporz¹dzania planu wyst¹pienie z wnioskiem do w³aœciwych organów o zgodê na zmianê przeznaczenia terenów rolnych i leœnych na cele nierolnicze i nieleœne (art.17, pkt 8).
8. Procedura sk³adania zarzutów i protestów zostaje zast¹piona procedur¹ sk³adania “uwag”, dla których w przypadku ich nie uwzglêdnienia nie przys³uguje prawo z³o¿enia skargi no naczelnego s¹du administracyjnego (art.18, art.19).
9. Dopuszczona zostaje ustawowo procedura sporz¹dzenia zmiany studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (art.27).
10. Na mocy ustawy powo³ane powinny byæ Wojewódzkie oraz Gminne lub Miejskie Komisje Urbanistyczno-architektoniczne, sk³adaj¹ce siê z kompetentnych osób w tym w co najmniej po³owie z osób rekomendowanych przez stowarzyszenia i samorz¹dy zawodowe (art.8, ust.6).
11. Wprowadzona zostaje nowa procedura dla “lokalizacji inwestycji celu publicznego” (rozdzia³ 5).
12. Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczyæ bêdzie tylko terenów nie objêtych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (art.59,ust.1, ust.2).
13. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest mo¿liwe jedynie przy ³¹cznym spe³nieniu warunków, o których mowa w art.61. - dzia³ka s¹siaduje z drog¹ publiczn¹, oraz z conajmniej 1 dzia³k¹ ju¿ zabudowan¹ oraz ma mo¿liwoœæ obs³ugi infrastrukturalnej oraz teren ma w³aœciw¹ zgodê na zmianê przeznaczenia (art.61).
Na mocy nowych przepisów Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmiany Prawa Budowlanego zmieniaj¹ siê tak¿e pewne kompetencje organów administracji oraz nadzoru budowlanego.